בחירה קלה להשכלה

לימודי משפטים למי זה מתאים

תואר ראשון במשפטים נחשב לתואר יוקרתי ונחשק.

הלימודים לתואר במשפטים (תואר (LL.B הינם מאתגרים. בתחילת הלימודים, לומדים התלמידים את מקצועות הליבה שמאפשרים להם להרחיב את הידע ולהתמקצע בתחומים אחרים מאוחר יותר, אבל כבר במהלך לימודי התואר יש אפשרות לבחור את הכיוון ואופי העבודה בתחומי התמחות ספציפיים כמו- משפט מסחרי ועיסקי ודיני מיסים, משפט פלילי, או משפט מנהלי ומשפט חוקתי, דיני משפחה ומשפט בינ"ל ועוד.

לאחר סיום לימודי משפטים יש לעבור התמחות ולאחריה צריך לעבור את הבחינות של לשכת עורכי הדין בכדי לקבל רישוי לעבוד כעורך דין כדי לפתוח משרד עצמאי או להשתלב באחד מהמשרדים הקיימים.

ניתן לשלב את לימודי המשפטים במקצועות אחרים כמו מינהל עסקים חשבונאות וראיית חשבון עם ועם לימודי תקשורת או מדעי המדינה. עדיף לכל עורך דין להציג ידע נרחב ככל האפשר בתחום ההתמחות והעיסוק שלו.

באוניברסיטת תל אביב למשל, חוץ מקורסי החובה בשנת הלימודים הראשונה, שאר המסלול נתון לבחירת הסטודנט, כדי לאפשר לו לבחור את תחומי המשפט שמעניינים אותו, כמו זכויות אדם, משפט פלילי, אזרחי ומסחרי, משפט בינלאומי וכו' ואכן, כמחצית מהסטודנטים בפקולטה בחרו בלימודי תואר נוסף, בחשבונאות, תקשורת, ניהול, כלכלה ותארים נוספים.

באוניברסיטה העברית בירושלים קיימת תכנית המשלבת לימודי הכנה לתואר מוסמך בקרימינולוגיה במהלך לימודי המשפטים, ואוניברסיטת חיפה הפקולטה למשפטים מציעה 10 מסלולים לתואר כפול - רב תחומי המאפשרים, בנוסף לתואר הראשון במשפטים, גם קבלת תואר בכלכלה, פסיכולוגיה, מדעי המחשב, רפואה (בשיתוף הטכניון), תקשורת, לימודי מזרח אסיה, חינוך (כולל תעודת הוראה),סיעוד, ב.א למצטיינים או עבודה סוציאלית. כדי לאפשר לימוד תואר כפול מופחת מספר הקורסים הנדרשים בכל חוג.

התואר במשפטים אורך בין 3 וחצי לארבע שנים.

מאחר ובישראל הפכו לימודי המשפטים לאחד המקצועות הפופולאריים והמבוקשים ביותר. בעבר הלא כל כך רחוק היה ניתן ללמוד חוג זה באוניברסיטאות בלבד. נפתחה ה אופציה ללימודים גבוהים של מקצוע המשפטים גם במכללות.

עד ראשית שנות ה-90 פעלו בישראל ארבע מוסדות אקדמאים אשר הוסמכו להעניק תואר ראשון במשפטים: אוניברסיטת ירושלים, אוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת בר אילן ואוניברסיטת חיפה. תנאי הקבלה לפקולטות השונות למשפטים היוו מכשול כבד למרבית המועמדים, כיוון שהתנו ציוני פסיכומטרי וציוני בגרות גבוהים מאוד.

ציוני הקבלה באוניברסיטאות נעים סביב 700 נקודות בפסיכומטרי וציון משוקלל בסביבות של 90 בבחינות הבגרות.

למכללות הפרטיות ניתן להתקבל בציונים מעט יותר נמוכים אך גם במוסדות אלו ציוני הבגרות נעים סביב שקלול ציון 90.

לימודי המשפט, הן במכללות הרב תחומיות והן במכללות למשפטים, ידועים ככאלה המעניקים סביבת לימודים תומכת; תנאי לימוד נוחים; יחס אישי מסגל המכללה, אקדמי ומנהלי כאחד; סיוע כלכלי במידת הצורך, ושורת מרצים איכותיים. מרבית המכללות מספקות התנסויות מעשיות בתחומים שונים של המשפט והתמחויות במגוון מסלולים.

העובדה שבישראל יש את מספר עורכי הדין הגבוה ביותר ביחס לגודל האוכלוסיה, אינה מרתיעה את הסטודנטים שמאיישים את פקולטות המשפטים במוסדות האקדמיים השונים. חלקם חולמים להיות עורכי דין, חלקם משלבים את לימודי המשפטים עם חוגים נוספים ואחרים מרותקים מחקר החוק או משלבים במקצועות נוספים.